Test pedałów LOOK S-Track
w porównaniu z Crank Brothers EggBeater 2 i Shimano M780Ostatni sezon przejeździłem w LOOK-ach S-Track. Postaram się przybliżyć temat i porównać bezpośrednio z "ubijakami" i powszechnymi "shimanochami". W końcu to prekursor "wpinania" :)
Pedały robią dobre wrażenie katalogowe. Konstrukcja, materiały i waga wydają się być optymalne do jazdy górskiej. W zestawie dostajemy po za pedałami, bloki, podkładki pod bloki, aby optymalnie dostosować wysokość bloków (raczej głębokość pod bieżnikiem) aby mieć optymalne podparcie buta. Co daje też możliwość ustawienia wysokości bloku przy korekcji różnicy długości kończyn dolnych po bikefittingu. Inną ciekawostką są gumowe elementy w blokach, które zapobiegają się ślizganiu, mała rzecz a jak fajna :)
widać miejsce podparcia, nie jest to na całej zaokrąglonej platformie |
Coś o wrażeniach z przejechanego sezonu... "póki nie przebiegasz przez błoto, jest świetnie". Bloki wykonane są z mosiądzu jak Cranka, co niestety wiąże się z częstą wymianą bloków, po około 3-4 miesiącach pojawia się nieznośny luz, jeszcze nie zdarzyło się niekontrolowane wypięcie, ale czuć, że trzymanie jest słabe. Shimano pod względem zużycia bloków jest bezkonkurencyjne, ale czuć to na wadze i komforcie.
Luz roboczy to osobna kategoria i trzeba by zrobić laboratoryjne testy, ale w Shimano brak, w Crank-ach i Look-ach jest wystarczające żeby "kaczke nogi" spokojnie mogły kręcić, bez bólu stawów. O ile w krótkich wyścigach można tego nie odczuć, o tyle w długodystansowych i wertepiastych ma to znaczenie.
Budowa, tu wiele nie napiszę, nie miałem jeszcze potrzeby zaglądania do środka, z zewnątrz korpus jest lekki bo "plastikowy", ale pomimo wielu uderzeń o skały, jest wytrzymały. Tym faktem jestem miło zaskoczony, bo nie wierzyłem, że taka konstrukcja może dawać radę :)
Crank Brothers EggBeater 2 |
Shimano PD-M780 |
Porównując bezpośrednio cechy Shimano, Crank Brothers i Look to w kategorii "wpięcie/wypięcie" w błocie Cranki rządzą, potem jest cała reszta. W dziale 'luz roboczy" Cranki i Look umożliwiają jazdę z różnymi skręceniami stóp, co daje spory komfort. Kategoria "naprężenie sprężyn", brak w Crankach, ale w modelach 2, 3, 11 można założyć tuleje dystansowe, w całej reszcie dostępne. Co do "trwałości eksploatacyjnej", ciężko porównać, z Shimano, bo dawno miałem doświadczenia, wtedy uchodziły za pedały do których się nie zagląda, a teraz dochodzą coraz częściej słuchy, że już ich słynna trwałość się skończyła, Look wypada na razie nieźle. Myślę, że jeden serwis na rok by wystarczył, w Crankach jeden na rok to minimum, a Shimano podobno teraz też raz na sezon.
Ostatnie bo chyba najmniej istotne bo nie często się zdarza, ale potrafi zagotować krew "wytrzymałość na uderzenia", w tej kategorii Shimano i ku mojemu zaskoczeniu Look wypadają dobrze, Cranki ze względu na swoją ażurową konstrukcję, potrafią się wygiąć, a w ostateczności urwać sprężynę. Zarówno Look i Crank mają "rebuild kit" zestawy do regeneracji pedałów, Shimano brak. Po za tym do Cranków dostępne są wszystkie możliwe części zamienne, występują w różnych kolorach, więc można zrobić ciekawy tuning.
"Contact Sleeves" powiększają powierzchnię korpusu i zmniejszają luz |
z katalogu:
LOOK S-Track 260,- (284g)
CRANK BROTHERS EggBeater 2 349,- (272g)
SHIMANO PD-M785 270,- (343g)
PS. Na koniec dodam, że moja połowica po pierwszej jeździe narzekała na charakter pracy S-Track-ów, po miesiącu, wróciła do "ubijaków", a ja wracam na kolejny sezon :)
trochę naciągana powierzchnia podparcia w LOOKach, bo korpus nie jest płaski |